Od 15. do 24. marta, predstavnici evropske Kancelarije za hranu i veterinarstvo u Bosni i Herecegovini vršiće kontrolu usaglašenosti uslova propisanih za izvoz mlijeka u Evropsku uniju. Domaći proizvođači i predstavnici instituta kažu da su ispunjeni svi uslovi, te da je mlijeko i boljeg kvaliteta nego što Evropljani propisuju.Predstavnici proizvođača iz RS, otkupljivača te Veterinarskog instituta "Vaso Butozan" konstatovali su da su ispunjeni svi uslovi postavljeni prije dvije godine za izvoz mlijeka u Uniju, te da je mlijeko često i boljeg kvaliteta nego što zahtijevaju evropski propisi.
Od 15. do 24. marta, predstavnici evropske Kancelarije za hranu i veterinarstvo (FVO) u Bosni i Herecegovini vršiće kontrolu usaglašenosti uslova propisanih za izvoz mlijeka u Evropsku uniju.
Domaći proizvođači i predstavnici instituta kažu da su ispunjeni svi uslovi, te da je mlijeko i boljeg kvaliteta nego što Evropljani propisuju.
Predstavnici proizvođača iz RS, otkupljivača te Veterinarskog instituta "Vaso Butozan" konstatovali su da su ispunjeni svi uslovi postavljeni prije dvije godine za izvoz mlijeka u Uniju, te da je mlijeko često i boljeg kvaliteta nego što zahtijevaju evropski propisi.
Spisak obaveza postavljenih pred domaće proizvođače mlijeka bio je dugačak, rekla je pomoćnica ministra poljoprivrede RS, Radmila Čojo. Resorna ministarstva ali i Kancelarija za veterinarstvo, kaže, napravili su velike iskorake i uradili sve što je zahtijevano.
"Od posljednjeg dolaska FVO-a, prije dvije godine, resorna ministarstva poljoprivrede i Kancelarija za veterinarstvo BiH napravili su velike iskorake, uradili smo sve što se od nas zahtijevalo", rekla Čojo novinarima nakon sastanka sa otkupljivačima i prerađivačima sirovog mlijeka koji preuzimaju mlijeko od proizvođača iz Srpske.
Direktor Veterinarskog instituta Republike Srpske "Dr Vaso Butozan" Drago Nedić rekao je da je kvalitet sirovog mlijeka i prozvoda od sirovog mlijeka na prostoru Srpske po bezbjednosti ekvivalentan evropskim proizvodima i da ne bi trebalo biti problema kada je riječ o plasmanu proizvoda na evropsko tržište.
"U ovom trenutku imamo mlijeko koje ide na tržište EU i ni jedna pošiljka nije imala primjedbu, niti je vraćena zbog slabog kvaliteta. U procesnom smislu, znamo kako bi trebalo da pripremimo i plasiramo proizvode prema Uniji", naveo je Nedić.
On je dodao da se od svakog farmera koji predaje mlijeko, svakog mjeseca analiziraju dva uzorka, kako bi mlijeko ušlo u javni promet, te da se u svakom uzorku mlijeka i svakoj količini koja dolazi u mljekaru kontroliše da li ima zabranjenih materija.
U ministarstvu kažu da domaća mljekarska industrija sada zna kako da pripremi, ali i da plasira proizvode prema Evropskoj uniji, te smatraju da će nakon kontrole, Kancelarija dati pozitivno mišljenje.